Vienna Roast

Yıllar önce Viyana kapılarına dayandığımızda, malum mavi şişelerle bırakmışız kahveyi geri dönüş yolunda rivayete göre. Aradan yüz yıllar geçmiş, çoğu şey gibi kahve de evrilmiş Viyana’da. Çok net söyleyebilirim ki Viyana’da ‘iyi’ kahve bulmak zor. İyi bir araştırma yapmanız lazım -dı taaaaa ki bu yazıya kadar. Neyse ki sizi düşünen birisi ( o ben oluyorum) var ve bu yazı sayesinde nerelerde iyi kahve içebiliriz gibi bir sorun kalmayacak Viyana sokaklarında gezerken.

*Dip not olarak, alkol kullanıyorsanız, biralar gayet güzel. 1516 adında lokal bir brewer mevcut, bir çok bira var elinde oraya kesinlikle gitmenizi öneririm.

1) Vienna School of Coffee

Öncelikle burası bir kahve dükkanı değil, bir ofis. Burada Viyana ve Avusturya’nın ünlü kavurucusu Johanna Wechselberger’i ziyaret edip, kavurduğu kahvelerden paket paket alabilirsiniz. Kendisi, kahveler diret trade olarak alıyor. Ancak Kenya kahvelerini Nordic Approach’tan temin ediyormuş. Bunun sebebi, Viyana dolaylarında Kenya kahvelerinin tatsal özelliklerinden dolayı tercih edilmemesi. Öyle ki senede 2 çuval yani 120 kilo yetiyormuş. Kavurma dükkanında ise ayda toplamda 400 kilo kadar kahve kavurduğunu söylüyor. Ofisinde 3 adet 2 gruplu makina 2 adet de tek gruplu makina mevcut. 2 gruplular, Nuova Simonelli Aurelia (WBC yarışma modeli) Cimbali M100 ve La Marzocco Strada EP. Tek gruplu olarak yine La Marzocco GS3 ve Nuova Simonelli Musica mevcut. Burada kahve içebilir, kahve satın alabilir, eviniz için ekipman alabilir, Johanna’nın yazdığı kitaptan satın alıp imzalatabilir ve ayrıca Johanna’nın kendisiyle ofis kapanana kadar sohbet edebilirsiniz ki kendisi siz konuşmasanız bile sizinle saatlerce konuşabilecek birisi. Türkiye’den geldiğinizi belirtin ve benim selamımı da iletin eğer giderseniz. Ekstradan kahve kazanma şansı yakalarsınız belki de 🙂

NOT: Sadece cumartesi günleri saat 10.00 ve 15.00 arasında açık. Diğer günler tamamen kapalı bu ofis.

Adres: Hahnengasse 22 Vienna, Web Sitesi, Facebook Sayfası

DSC_8384 DSC_8392

DSC_8386

2) Kaffemik

Bana göre Viyana’da 2 önemli caddesinden birisinin üzerinde yer alan küçük bir yer burası. Dükkan içerisinde 1 adet masa mevcut. Kapı önünde de 1 adet oturmak için yer var. Onun dışında ayakta takılabilirsiniz, size kalmış.  Burasının asıl özelliği, her ay farklı şehirlerdeki ünlü kavuruculardan kahve alması. Bunun yanı sıra kendisi sipariş verirken, sizin de sipariş vermenize olanak sağlıyor. Ben gittiğimde, Coffee Collective vardı ve hemen ertesi gün de Tim Wendelboe içme şansım oldu. Yol üstü lezzet durağı olarak tavsiye ederim.

Adres: Zollergasse 5, 1070 Vienna, Web Sitesi, Facebook Sayfası

2014-07-29 16.13.28

2014-07-29 16.13.48

3) P.O.C. – People On Caffeine

Burası çok enteresan bir yer. Tezgah olarak kullandığı masa, eski bir marangoz masası. Mekan kilise altında konumlanmış durumda. Girişi, nasıl desem giriş gibi değil. Öyle ki ben burayı gördüğümde kapalı heralde diyip yoluma devam edecekken, kafamı uzatıp bakınca insanları görmüştüm ve içeri girmiştim. Burası ekipman olarak gerçekten üst seviyede. Bir adet La Marzocco Linea MP (doğru okudunuz) bir adet mazzer robur, bir anfim ve bir de EK43 var. Mekan sahibi tam bir geek. Çok rahat olun yanında sizinle konuşur, espri yapar, sorunuz varsa cevaplar. Kahveler yine çeşitli yerlerden geliyor. Ben gittiğimde, Caffenation, Barn (berlin) ve Tim Wendelboe seçenekleri vardı. Kesinlikle gidilip görülmesi gereken yerlerden birisi.

Adres: Schlösselgasse 21, Facebook Sayfası

DSC_8889

DSC_8893

DSC_8894

4) Cafe Couture

Burası üniversitenin diğer tarafında kalan bir diğer kahve dükkanımız. Buraya gittiğimizde kesinlikle sütlü bir içecek içiyoruz. Neden ? Çünkü küçük bir çiftlikten getiriliyor sütleri ve o kadar tatlı ki içine şeker atılmış sanabilirsiniz. Burası toplamda iki şubesi olan, orijinal yeri, şehir merkezine yakın, cafe central’in hemen arkasındaki bir pasajda olan bir micro roaster. Kendi kahvelerini üniversiteye yakın olan tarafta 12 veya 15 kiloluk Giesen makinada kavuruyorlar. Her iki kafede de 3 gruplu La Marzocco strada mevcut. İsterseniz filtre, isterseniz espresso bazlı içeceklerden deneyebilirsiniz. Şanslıysanız çekirdek kahve de alabilirsiniz. Şanslıysanız dememin sebebi ise cidden yoğun bir talep var çekirdek kahveye, ben gittiğimde 2 kafede de tükenmiş, yeni kavrulacak kahveleri bekliyorlardı.

Adres1 (pasaj) : Freyung 2, Palais Ferstel Passage (Herrengasse 13)

Adres 2: Garnisongasse 18 , Facebook Sayfası

DSC_8898 DSC_8900

5) Coffee Pirates

Bu arkadaşlar da üniversitenin diğer tarafındaki kahve durağımız. Burada espressolar 2 gruplu Kees Van der Westen Spirit’te hazırlanıyor. Brew of the day yapıyorlar ve o günün kahvesi birazcık daha ucuza içilebiliyor bu sayede. Güzel bir kaç kek ve pasta çeşidi de mevcut, yani tatlı bir şeyler de atıştırabilirsiniz burada. Çekirdek kahve ve ekipman satışı da yine opsiyonlar dahilinde. Dışarıda ve içeride 5 10 tane masa mevcut, muhtemelen ayakta kalmazsınız ama gittiğiniz mevsimde üniversite açıksa çok yoğun olabilir şimdiden uyarayım.

Adres: Spitalgasse 17, Facebook Sayfası

Burada malesef fotoğraf çekmeyi unutmuşum. Onun yerine bu tatlı kedicik fotosunu koyuyorum 🙂 Kendisinin adı Luca’dır.

DSC_8646

6) KaffeeModul

Mini mini mini mini bir kafecik. Mekanda toplam 3 bilemedin 4 kişi barınabilir. O kadar mini. Ama baristalar, ödüllü. Geçen seneki yarışmalarda dereceleri ve kupaları orada görülebilir. Mekanda 3 gruplu La Marzocco Strada ve 2 li Mahlkonig K30 değirmen var. En fazla yeri onlar kaplıyor. Filtre kahve de seçenekleriniz arasında. Kahvelerin bir kısmı Vienna coffee of school’dan, diğer kısmı avrupalı çeşitli kavuruculardan. Sadece hafta içleri açık.

Adres: Josefstädter Straße 35, Facebook Sayfası

Malesef burada da fotoğraf yok, yukarıdaki kediciğin kardeşini koyuyorum gönlünüzü almak için 🙂 Bu arkadaşın adı da Moritz.

20140729_123626

BONUS 4SQ LİSTESİ : https://tr.foursquare.com/nisanagca/list/coffeewien

BONUS 2:

DSC_8644

0.Comments

    Bir Cevap Yazın