Prag Kahve Rehberi

Prag’a gittiyseniz, kafeinsiz kalmamanız lazım hele ki sonbahar ve kış aylarında çünkü soğuk kendini gerçekten hissettiriyor. İşte bu durumlarda içinizi ısıtacak mekanlar neresi meraktaysanız, biraz aşağıya bakabilirsiniz.

1) EMA Espresso Bar

DSC_9245

Ema – Menu

Ema, Prag’ın merkezine çok çok yakın bir lokasyonda bulunan ödüllü bir kahve durağı. Ödül almasının sebebini ise içeri girdiğiniz gibi anlamanız mümkün. Tasarım olarak çok sade ve göze güzel gelen bir yapısı var. Kahve konusunda ise zaten söylenecek pek bir şey yok aslında. Çünkü kendileri kavurmak yerine, Avrupa’nın tanınmış kavurucularından ahve tedarik ediyorlar. Ben gittiğimde Barn ve JB Kaffe seçenekleri mevcuttu. Bilmeyenler için, bu iki kavurucu da Almanya’nın son dönem önde gelen kavurucularından ve ellerinde gerçekten iyi kahveler var. Hakkını vererek kavurduklarını da eklemem gerek.

DSC_9241

Ema’ya öğle saatlerine doğru giderseniz, yoğunluğa denk gelmeden istediğiniz gibi dolanabilirsiniz. Ancak işler iş çıkışı saatlerinde değişiyor. Kasada ve espresso makinasının başında kuyruk oluşuyor ve oturacak yer bulamayıp ayakta sohbet eden insanları görebilirsiniz.

DSC_9240

Ema kahvelerini 3 gruplu Strada EP’de yapıyor ve bir adet Anfim bir adet de Mahlkönig öğütücüye sahip. Filtre kahveler için ise Über Boiler ve Über değirmen var. Ayrıca Ema’dan eviniz için çekirdek kahve ve ekipman alabilirsiniz. Geniş bir ekipman stoğu raflarda mevcut.

Facebook, Twitter, Web Sitesi

Ema’dan ayrılıp ilk Prag günümüzdeki, ikinci kahve durağımıza uğruyoruz.

2) Můj Šálek Kávy

DSC_9251

Burası Prag’ın ünlü kahve kavurucusu ve tedarikçisi, DoubleShot’ın mekanlarından bir tanesi. Biraz şehir merkezinden uzakta ve EMA’dan yaklaşık olarak 15 dakikalık yürüme mesafesinde bulunuyor.

Girdiğiniz gibi barla karşılaşıyorsunuz ve KvdW Spirit espresso makinası gözünüze çarpıyor. Kendi kahvelerini kendisi kavuruyor ve bu kahvelerin bazıları direct trade yani direkt çiftlikten gelme. Burası öğlen saatlerinde de kalabalık ve oturacak yer bulmak çok zor. Biraz ayakta beklemeniz gerekebilir. Espresso ve filtre kahve deneyip, gayet memnun kaldık. Ayrıca raflarında Baratza Encore dahil, pour over araçları ve çekirdek kahve satışı mevcut. Yani yine buradan bir şeyler alarak evinize dönebilirsiniz.

DSC_9250

Espressolar Nuova Simonelli Mythos’tan geçip Spirit’ten çıkıyor. Filtre kahveler için ise yine Über Boiler, Über değirmen ve ayrıca Baratza Forte mevcut.

Facebook, Twitter, Web Sitesi, DoubleShot

3) Mama Coffee

DSC_9469

DSC_9467

Burası 2 katlı, tam da Prag Hooters’ın karşısında bulunan bir kahve dükkanı. 2 katlı dememin sebebi, 2 katında da ayrı birer bara sahip olması. Alt kat daha çok take away hizmet veriyor ama yine de oturmak için bir kaç masa var. Üst kat ise tasarım olarak çok güzel bir yapıya sahip. Çiçekler ve bitkiler her tarafta. Tavan yüksek ve havadar. Cam kenarına geçip, kahvenizi yudumlarken yoldan geçen insanları seyredebilirsiniz. Kahvelerini kendi kavuruyor. Her demleme yöntemi mevcut, yani canınız o an ne isterse alabilirsiniz. Ayrıca kahve bazlı olmayan başka içecekler de mevcut. Yani menü geniş.

DSC_9466     DSC_9491

Facebook, Web Sitesi

4) Alza Cafe

DSC_9548

Prag’da, hiç merkezi olmayan bir konumda, hem de bir teknoloji market içinde, bir specialty coffee shop düşünün. İmkansız gibi değil mi ? Değil. Çünkü Alza Cafe tam olarak bu. İlk defa gidiyorsanız ve benim gibi bu ayrıntıyı bilmiyorsanız, etrafa bön bön bakabilirsiniz. İçeri girdiğinizde ise sizi güzeller güzeli KvdW Mirage karşılıyor.

DSC_9555

Alza Cafe, Muj Salek gibi, Double Shot’ın kafelerinden. Yani kahveler yine DoubleShot’tan. Filtre kahve için büyük bir batch brewer var ve yanılmıyorsam Fetco marka idi. Ayrıca güzel tatlılar ve makaronlar da yine deneyebileceğiniz yan ürünler arasında. Buradan da hem çekirdek kahve hem de ekipman satın alabilirsiniz.

DSC_9543

Facebook, Twitter, Web Sitesi, DoubleShot

5) La Boheme Cafe

DSC_9633  DSC_9632

Gerçekten de bohem bir yer. Girişi çok etkileyici. Yüksek tavan, kendinizi evde hissettiren koltuklar, kapıda karşılayanlar. Pek sık rastlanan bir durum değil.

DSC_9620

DSC_9619

DSC_9618

DSC_9617

Burası hem kavurucu, hem tedarikçi, hem de kafe. Kahveler direct trade, yani direkt çiftlikten. Seçenek çok fazla, çünkü fazlaca blend’e sahipler. Single Origin seçenekleri de bir hayli fazla, bu da sipariş vermenizi geciktirebilir. Bir filtre kahve bir de espresso içip, ikisinden de fazlaca memnun kaldıktan sonra filtre kahvenin paketinden de kapıp, çekirdekleri denemek için İstanbul’a getirdim. O kadar iyiydi yani. Burası da çekirdek ve ekipman alabileceğiniz yerler arasında.

DSC_9612

DSC_9609

DSC_9608

Espresso’lar Dalla Corte marka makinadan çıkıyor. Über boiler ve diğer ekipmanlar da zaten mekanı anlatmaya yetiyor sanırsam.

Facebook, Twitter, Web Sitesi

6) Coffee Source

DSC_9656

Gerçekten de kahve kaynağı, çünkü burası da bir tedarikçi. Yine kendi kahvelerini kavuruyor ve yine ekipman satışı var. Prag, gerçekten de kahve için Avrupa’da önde gelen şehirlerden birisi. Son durağımız olan Coffee Source ile bu düşüncemiz pekişiyor.

DSC_9650

DSC_9635

Değişik bir yer aslında, sanki evlerinin alt katını kafeye çevirip, arkadaşlarını ağırlayan ev sakini gibiler. Tek gruplu La Marzocco GS3 ile espressolar yapılıyor ve diğer slow brew yöntemler ile filtre kahve yapılıyor. Öğütücüler Macap.

Asıl bomba nokta ise mekanın oturmak için büyükçe bir bahçeye sahip olması. Bahçe dediysem, öyle sıradan bir şey düşünmeyin. İstanbul’da yaşıyor ve yeşile hasretseniz, size burası biraz hüzün yaratabilir. Bende yarattı açıkçası. Lafı fazla uzatmaya gerek yok, fotoğraflar anlatıyor zaten.

DSC_9643

Facebook, Web Sitesi

0.Comments

    Bir Cevap Yazın