BrewCoat nedir, neye yarar ?

Brewcoat for Hario Buono 1 Lt.

 

Merhaba,

Bir süredir sosyal medyada ve bazı kafe ve kişilerin hesaplarında belki denk gelmiş olduğunuz, brewcoat ile ilgili bir kaç kelam etmek istedim. Brewcoat, tamamen yerli fikir ve yerli üretimle ortaya çıkmış bir ürün, öncelikle bunu söylemem gerek.

Çıkış noktası, ilk önce USBrC’ta Todd Carmichael’ın yaptığı enteresan hareket. Video’yu bulamadım ancak, şu videodan bakarsanız, ne demek istediğimi anlayabilirsiniz. Video‘da bonavitanın ısıtma aparatından havaya kaldırdığında dahi ayrılmadığını görebilirsiniz, basitçe bir çift taraflı bantla tutturulmuş gibi duruyor.

brewcoat logo

Manuel demleme aletlerinin ısıyı muhafaza etmekte ve sıcaklık konusunda stabilite konusunda problemi olduğunu biliyoruz. Yarışma ve kafe ve etkinlik gibi yoğun ortamlarda, sıcaklığın stabil olması son derece önemli. Kaynar suyu ısıttığınız kettle’dan buono’ya döktüğünüzde, buonodan V60 veya herhangi bir demleme aletinin içine/üzerine suyu döktüğünüzde, yani suyun hareket ettiği her adımda, bir sıcaklık kaybı oluşacak. Aşağıda bazı grafiklerde ısı kayıplarının zamana oranını bulabilirsiniz.

brewcoat for hario V60 02 porcelain

Brewcoat, ısı sığası yüksek bazı materyallerden yapılmış, demleme aparatları ile beraber kullanılabilecek bir ekipman. Brewcoat’lar ısının uzun süre muhafaza edilmesini, sıcaklığın düşüş hızını yavaşlatmayı başararak, daha eşit ve iyi bir demleme yapmanızı, yani daha yüksek ekstraksiyonlu kahveler ki bunun diğer adı daha lezzetli kahveler, içmenizi sağlamak. Özellikle yarışmalarda, açık ortamlardaki etkinliklerde ve kafelerin yoğun anlarında, sıcaklığın ne kadar önemli olduğunu anlayabilirsiniz. Sıcaklık düştükçe kahveleriniz, ekşi tatları daha fazla ön plana çıkartacak çünkü çözünme düşecektir. Bu da istemediğimiz bir durum.

Brewcoat ile ilgili daha fazla ayrıntı ve bilgi içeren yazılarla tekrar bilgilendirme yapacağım ancak şimdilik nasıl çalıştığını, hangi ekipmanlar için olduğunu merak ediyorsanız, iletişime geçip demo isteği gönderebilirsiniz. Hali hazırda internet sitesi üzerinden de sipariş vererek, beğendiğiniz modeli alabilirsiniz. Ya da İstanbul’da Coffee Department’ta, Ankara’da ise Prod Coffee Roastery’de kullanılırken görebilir ve inceleyebilirsiniz.

Şimdi aşağıdaki grafiklerde, test aşamasında gördüğümüz farklara bakalım. Bu grafikte, meşhur ısı ayarlı Bonavita Kettle için geliyor. “O ne ?” diye soranlar sizi şöyle alalım, buyrunuz.

 

brewcoat graphs brewcoat graphs brewcoat for Bonavita kettle

Şu aşamada ürünlerin ısı stabilitesi açısından, verimli olduğunu görüyoruz. Diğer ürünlerle de yaptığımız testlerde bunu gördük. Ancak asıl gerçek test doğal ortamda olacak ve kullanıcılardan gelecek geri bildirimlere göre değişiklik ve düzenlemeler yapılacak.

Brewcoat sosyal medya hesaplarını takip ederek, son gelişmelerden haberdar olabilir, sorularınız için iletişime geçebilirsiniz.

InstagramTwitterFacebookWebsite

0.Comments

    Bir Cevap Yazın