Berlin’de Ziyaret Edilmesi Gereken Kafeler

Berlin, son bir kaç yılda hızla yükselen nitelikli kahve dükkanları ve kavurucularıyla, Avrupa’nın bu anlamda önde gelen şehirlerinden biri oldu. Aslında bu Melitta’nın mucidinin Alman olması ile de paralel denilebilir. Çünkü bizim için çay neyse, Almanlar için de kahve o diyebiliriz.

 

Genelde soğuk olan bu şehirde ısınmak ve küçük molalar vermek için uğrayabileceğiniz, kaçırmamanız gereken 5 lokasyonu aşağıda sıraladım. İşte Berlin’de ziyaret edilmesi gereken kafeler:

1) Five Elephant Coffee & Cake

Berlin'de ziyaret edilmesi gereken kafeler

Five Elephant Coffee

Adından da anlayabileceğiniz gibi, kek ve kahvenin bir arada olduğu bir yer. Bu listeyi okuyorsanız, muhtemelen Five Elephant adını çoktan duymuş ve ne kadar lezzetli cheesecake’lerinin olduğunu biliyorsunuzdur. Burada kahve içmeyecekseniz bile mutlaka cheesecake denemelisiniz. Günün erken saatlerinde giderseniz, bulma şansınız artar.

 

Burası kendi kahvelerini kendisi kavuran bir kavurma evi. Yani her daim taze kahve garanti. Kahvelerini kendileri tedarik eden bu kavurma evinde paket kahve alma imkanınız da var.

 

Kahvelerini Diedrich marka kavurma makinesinde kavuran bu mekanda, La Marzocco Linea pb espresso makinesi, Mahlkönig Peak ve EK43 değirmen mevcut. Ayrıca pour over için kalita yöntemini ve batch brew olarak da filter kahve yöntemini tercih ediyorlar.

2) Barn Coffee Roasters

berlinde ziyaret edilmesi gereken kafeler

Barn Coffee Roasters

Berlin’in belki de en ünlü kavurmacılarından. İlk olarak küçük bir sandviç dükkanıyla başlayan maceraları, dünyanın farklı ülke ve şehirlerine kahve göndermeleriyle devam ediyor. Bir kaç ay once kavurma makinelerini de değiştiren dükkan, kahvelerini kendileri tedarik ediyor ve kavuruyor. Organik ve glutensiz ürünlerin de bulunduğu kafede, Probat UG22 kavurma makinesi, Synesso espresso makinesi ve Victoria Arduino Mythos 1 öğütücü bulunuyor. Pour over methodları için kalita ve aeropress kullanan kafede, sürekli olarak 3 -4 farklı çekirdek bulunuyor. Raflarında, paket kahve satışı, ekipman satışı, tişört vb gibi ürünler de bulunuyor.

3) Visit Coffee

Berlin'de ziyaret edilmesi gereken kafeler

Visit Coffee Roastery

Berlin’in belki de en yenisi. Uzun bir kurulma aşamasının sonunda, Türk yatırımcısının finansmanı ile kapılarını açan Visit, adeta kalite ile eş değer anlamda. Her ayrıntı ince ince düşünülmüş ve hiç bir masraftan kaçınılmamış. Kavurma makinesi Loring, espressolar Synesso’dan çıkıyor. Filtre kahve için Alpha Dominche, pour over yöntemler ve İsveç’in bağrından kopup gelen, 3Temp Hipster Brewer var. Brunch ve öğle yemeği menüsü de oldukça başarılı olan kafe, ayrıca ortak çalışma alanı da sunuyor.

Kahvelerini kendi tedarik etmesine ve kavurmasına ragmen, sıfır ego ile birlikte, diğer kavurucuların kahvelerini de sunan bu mekan, Kreuzberg merkezinde yer alıyor. Kahvaltı ve ogle yemeği için ideal denilebilir.

4) Bonanza Roastery

Berlin'de ziyaret edilmesi gereken kafeler

Bonanza Coffee Heroes

Bonanza, Berlin’in en eskilerinden. Mevcut kafesini koruyarak, kavurma alanine büyük bir lokasyona, Kreuzberg’e taşıdı ve herkese açtı. Çok fazla sayıda oturacak yer ve ortak çalışma alanine çevirdiği bu roastery’de tüm gün vakit geçirebilirsiniz çünkü 5 euro’ya sınırsız filtre kahve var. Kısa sure once yapılan Almanya SCAE Kahve yarışmalarında, Brewers’ cup yarışmasını, Bonanza’da çalışan bir barista, kendi servis ettikleri kahve ile kazandı. Yani şu an gidip, yarışma kazanmış bir kahveyi, 3 euroya, sınırsız içmek isterseniz de 5 euroya içebilirsiniz.

Mekan biraz enteresan. 2 gruplu La marzocco Linea, tek gruplu slayer, 3TEMP Hipster brewer, Mythos 1 değirmen, 50 60 yıl once üretilmiş Probat kavurma makineleri ile son derece ince düşünülmüş detaylar ve sektörün heyecan uyandıran ekipmanları bir arada. Sabahları kruvasan, şanslıysanız öğlene kalabilir, ya da tatlı denemek isterseniz, bir kaç farklı kek mevcut.

Kahvelerini kendileri tedarik ediyor ve kendileri kavuruyor. Berlin’deki çoğu kafede Bonanza’nın kahvelerine rastlamanız çok olası, neredeyse kahvesini kendi kavurmayan kafelerin %80i Bonanza kahveleri servis ediyor.

Yan tarafındaki parkta atları sevdikten sonra, kocaman avlusuyla ve yaklaşık 10 12 metrelik tavanıyla Bonanza’nın oldukça ferah roastery’sinde gününüzün tamamını geçirebilir, akşam da Kreuzberg gecelerine akabilirsiniz.

 

5) Distrikt Coffee

Berlin'de ziyaret edilmesi gereken kafeler

Distrikt Coffee

Turistlerin belki de çok ziyaret etmediği, ancak kesinlikle gitmesi gerektiğini düşündüğüm bir kafe burası. Bir kaç yerden kahve alıp servis ediyorlar. Ancak çoğunlukla, Lonra merkezli Workshop’un kahvelerini bulmanız olası. Mekan oldukça güzel dizayn edilmiş, bir çok aktivite için uygun. Kees Van der Westen Spirit espresso makinesi ve pour over yöntemler mevcut.

Burada asıl kaçırılmaması gereken nokta ise yiyecekler! Kahvaltı ve brunch için kesinlikle ziyaret edilmeli. Menüye baktığınızda sayfalarca ayrı yiyecek yok ancak yaptıkları şeyleri çok güzel yapıyorlar. Super food bowl ve pancake kesinlikle denenmeli. Kahve içmeyenler için bir çok farklı içecek mevcut. Yani buraya gitmek için bir çok sebep var ve yanınızda kahve sevmeyen birileri varsa herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız.

 

Not: Adresleri, websitelerini vs bilerek yazmadım. Hepimiz aynı google’a sahibiz. Aramaya inanın 🙂

 

 

 

0.Comments

    Bir Cevap Yazın